Za ponad dekadę jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat. Kiedy minie ćwierć wieku, takich osób będzie już trzynaście milionów. Polskie miasta się starzeją, a jednocześnie nadal wyglądają i funkcjonują, tak, jakby mieszkali w nich wyłącznie młodzi, sprawni i silni ludzie.
Długowieczność w miastach a gettoizacja
Myślenie o długowieczności najczęściej skupia się na projektowaniu domów senioralnych czy powoływaniu pełnomocników do spraw seniorów przy urzędach publicznych. Tym samym nie projektujemy rozwiązań, tylko doprowadzamy do gettoizacji przestrzeni i działań tu – i – teraz. W końcu dla jakich seniorów projektujemy przestrzeń? Dla współczesnych czy obecnych 40latków?
Miasta zaprojektowane dla ludzi niezależnie od ich wieku
Myślenie o projektowaniu skupionym na długowieczności zmienia naszą perspektywę patrzenia. Powinniśmy odkleić się od segmentacji przypisanej do wieku i etapu życia, by zacząć szukać rozwiązań wynikających z podobnych stylów funkcjonowania. Bliskość placówek zdrowia dobry dostęp do komunikacji miejskiej, parku i sklepów – buduje dobrostan ludzi bez względu na aktualny etap życia.
„Musimy kształtować zdrowe środowiska, poprawiać warunki życia codziennego i wzmacniać systemy opieki zdrowotnej skoncentrowane na ludziach, niezależnie od ich wieku” – tłumaczy Agnieszka Labus, Fundatorka i Prezeska Zarządu LAB 60+ oraz Adiunkta na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
Miasta gotowe na długowieczność
Przejście od tradycyjnych miast przyjaznych starzeniu do miast gotowych na długowieczność niesie za sobą sporą odpowiedzialność, bo nie ma gotowych recept. Jest natomiast fokus na współdziałanie różnych pokoleń, wspólnotyzm i tworzenie przestrzeni, która nikogo nie wyklucza.
Gotowi do zmian w myśleniu?
Zapraszamy do odsłuchania prezentacji Agnieszki Labus
Na rozmowy oraz gorące dyskusje poświęcone projektowaniu przestrzeni i miast zapraszamy osobiście na kolejny POP2 do Galerii Wnętrz DOMAR.
AGNIESZKA LABUS – Architektka, badaczka i prekursorka projektowania przyjaznego starzeniu i długowieczności w Polsce. Założycielka i prezeska Fundacji LAB 60+ oraz adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ma 14-letnie doświadczenie w badaniach, konsultowaniu, współprojektowaniu inwestycji przyjaznych starzeniu. Koordynowała projektem wdrożenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi oraz opracowaniem koncepcji miast przyjaznych starzeniu dla 41 gmin Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii. Aktualnie prowadzi badania w obszarze miast przyjaznych długowieczności (city of longevity) i współprojektuje proces wdrożenia narzędzi dla projektantów, samorządów i deweloperów ukierunkowany na wdrażanie modelu ‚longevity’ w różnych obszarach w ramach Fundacji LAB60+.
O projekcie: POP2 to cykl spotkań sieciujących obszary projektowania wnętrz i infrastruktury miast, nowoczesnej technologii i nauki, przedsiębiorczości i innowacji społecznych. Rozmawiamy o przestrzeni miasta jako idei przenikających się zależności, o zrównoważonym rozwoju i gospodarce przyszłości, o funkcjonowaniu w ograniczonym komforcie oraz o poszukiwaniu źródeł empatii i optymizmu. Przyglądamy się różnym scenariuszom przyszłości – zarówno skali makro, jak i mikro – na poziomie miasta i małego habitatu.
Moderacja: Katarzyna Świętek
Koproducenci wiedzy: Uniwersytet SWPS, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Fundacja LAB60+