Rozmach potencjalności | „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia”

Chcecie się przenieść do początków XX wieku i poznać urbanistyczne wyobrażenia o wielkim Wrocławiu? Wpadnijcie do Muzeum Architektonicznego.

Skonfrontujecie wyobraźnię i wiedzę o czasach minionych z tym, co przetrwało w planach, które zrodziły się w głowach i na deskach kreślarskich architektów, m.in. Maxa Berga, Ludwiga Moshamera, Adolfa Radinga, Ernsta Maya.

Wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” jest wyjątkową okazją poznania oryginalnych dokumentów, rysunków oraz makiet obiektów i rozwiązań urbanistycznych. Rozmach i odwaga niektórych koncepcji, przekutych w budowlany konkret, zmieniłaby Wrocław, nadając stolicy Dolnego Śląska metropolitarny modernistyczny sznyt. Uwagę przykuwa np. projekt komunalnego krematorium z freskiem ekspresjonisty Oskara Kokoschki.

Prezentowane wizje są o tyle frapujące, że możemy je powiązać ze zrealizowanymi pomysłami bohaterów wystawy, które stały się ikonicznymi elementami miejskiego krajobrazu Wrocławia. Można je odczytywać jako zapowiedź czegoś, co ziściło się punktowo i fragmentarycznie.

Wystawa otwarta jest do 21 kwietnia, ale warto wizytę w Muzeum spiąć z towarzyszącymi jej wydarzeniami. Zaglądajcie więc na facebookową stronę Muzeum Architektury.

Muzeum zaprasza na czwartkową (29 lutego) prezentację publikacji „Miasto wyobrażone” dr hab. Łukasza Wojciechowskiego i Grzegorza Kaczmarowskiego; w spotkaniu wezmą także udział kurator wystawy dr hab. Jerzy Ilkosz i dr Michał Duda.
Dzień później (17:00), Jerzy Ilkosz poprowadzi wykład pt. „Trzy koncepcje urbanistyczne dla Wrocławia: Max Berg, Adolf Rading, Ernst May”.

Polecamy.

📍Lokalizacja — Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *