Czy osiedle jest miastem w pigułce? Dyskusja | 7 marca | CAL Maślice

Zadając pytanie, czy osiedle jest miastem w pigułce, chcemy wywołać dyskusję o tym, jak myślano o osiedlach w przeszłości i jakie wizje oraz pomysły na ich urządzanie, warto wcielić w życie. W maślickim Centrum Aktywności spotykamy się po raz pierwszy, więc ma ono fajny inauguracyjny charakter.

Do rozmowy zaprosiliśmy znawczynie i znawców architektury oraz urbanistyki; osoby zaangażowane w współtworzenie naszej rzeczywistości. Chcemy, w buzującej twórczym fermentem i niepokojami dyskusji o urządzaniu miasta, wrócić do tego, co manifestuje się w małej skali i jest ściśle związane z naszym codziennym życiem. Szukamy inspiracji i punktów odniesienia, by móc lepiej orientować się w naszej przestrzeni i powiązać to z jakością naszego życia.

Rozmawiają:
▶️ Izabela Mironowicz (Politechnika Gdańska)
▶️ Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu)
▶️ Liliana Krzycka (menthol architects)
▶️ Sławomir Czerwiński (Rada Osiedla Maślice, RobiMY Miasto)

Tytułowe pytanie odsyła do wizji związanych z urządzaniem i funkcjonowaniem najbliższej przestrzeni. Być może osiedle jest także lustrem, w którym odbija się miasto? A może autonomicznym elementem, które domaga się większej uwagi? Ile odwagi i zachowawczości pociąga za sobą projektowanie osiedli? Jak dziś patrzymy na ich niezrealizowane, ambitne projekty?

***

✅ dr hab. Izabela Mironowicz – urbanistka, profesorka Politechniki Gdańskiej. Współautorka m.in. “Analizy Funkcjonalnej Osiedli Wrocławia” (2016), redaktor “​​Jutro miasta. VI Kongres Urbanistyki Polskiej: Prezentacje – Debaty – Wydarzenia.” (2019) oraz autorka artykułu „Prywatna wystarczalność, publiczny luksus. Planowanie miast w epoce dewzrostu” („Problemy Planistyczne” 2023).

✅ Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu. Historyk sztuki, badacz i krytyk architektury. Autor m.in. “Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” (2016).

✅ Liliana Krzycka – architekta i projektantka związana z grupą menthol architects, której projekty były nagradzane festiwalach w kraju i za granicą (M.in. Grand Prix RPA BAZA’15, 20+10+X World Architecture Community Award)

✅ Sławomir Czerwiński – geograf, wiceprezes Wrocławskiego Forum Osiedlowego i radny osiedla Maślice. Członek Pracowni Partycypacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Fundacji Ekopotencjał.

***

Dyskusję poprzedzi wręczenie „Maślickich Bobrów 2023”, które przyznawane są od 2019 r. aktywnym mieszkankom i mieszkańcom działającym na rzecz osiedla Maślice przez Radę i Zarząd Osiedla Maślice oraz lokalne NGOsy Kolektyw Pomysłów i Nasze Maślice. Dobre, bo osiedlowe 👍

***
Zaprasza Hub Społeczny RobiMy Miasto oraz Zarząd i Rada Osiedla Maślice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *