„Jeśli włączymy wiedzę neuronaukową do projektowania przestrzeni, będziemy wiedzieć, jak projektować klasy, które wspierają procesy poznawcze dzieci, pokoje szpitalne, które pomagają pacjentom wracać do zdrowia, oraz biura, które poprawiają współpracę.” John Eberhard, architekt, założyciel Akademii Neuronauki dla Architektury (ANFA), 2003
Badania neuronaukowe a projektowanie
Badania neuronaukowe to nowe narzędzie, dzięki któremu możemy projektować lepiej, odpowiadając na potrzeby użytkowników. Niezależnie od skali, funkcji i złożoności procesu, pozwalają one weryfikować architektoniczną intuicję. Połączenie neuronauk i architektury oferuje nowy wgląd w projektowanie przestrzeni i pomaga zrozumieć, w jaki sposób budynki i ich wnętrza oddziałują na biologię naszych organizmów, przede wszystkim na układ nerwowy.
Neuroróżnorodność w projektowaniu
Dostrzeganie neuroróżnorodności – jako naturalnego zróżnicowania ludzkich umysłów – pozwala ze zrozumieniem projektować przestrzeń inkluzywną, wzmacniającą kreatywność, innowacyjność i produktywność. Nadrzędnym celem takiego interdyscyplinarnego podejścia do architektury jest budowa środowiska życia, przestrzeni, które przyczyniłyby się do rozkwitu zdrowia i dobrostanu ludzi.
POP2 – Po prostu o projektowaniu
O tym wszystkim porozmawiamy na marcowej edycji POP2, pod tytułem: Neurobiologia a projektowanie wnętrz sprzyjających regeneracji i zdrowiu – z naszą gościnią – Natalią Olszewską.
Czas: 20 lutego 2024, godz. 18:00
Miejsce: Galeria Wnętrz DOMAR, ul. Braniborska 14, sala konferencyjna, 3 piętro
wstęp wolny
Zapraszamy!
Natalia Olszewska – specjalizuje się w teorii i praktyce z obszaru projektowania w oparciu o neuronauki (neuroscience-informed design) i dane naukowe (evidence-based design). Doświadczenie w tym zakresie zdobywała konsultując projekty dla dużych firm w Polsce i na świecie: Skanska, Landsec, HKS Architects, EDGE, Google. Posiada także ponad 10-letnią praktykę lekarską.
Pracując na styku różnych dyscyplin, konsultuje projekty architektoniczne i miejskie pod kątem wpływu przestrzeni architektonicznych i miejskich na różne aspekty ludzkiego doświadczenia: społeczne, psychologiczne, poznawcze, zdrowie i dobrostan. Współzałożycielka IMPRONTY, firmy badawczo-doradczej w zakresie projektowania pod dobrostan człowieka, specjalizującej się w zastosowaniu neuronauk oraz nauk behawioralnych w architekturze. Wykładowczyni na kierunku 'Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV, Wenecja).
Ukończyła studia medyczne (Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego & Tor Vergata), neuronaukowe (Sorbonne Université, ENS, UCL) oraz ‘Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV).
POP2 to cykl spotkań sieciujących obszary projektowania wnętrz i infrastruktury miast, nowoczesnej technologii i nauki, przedsiębiorczości i innowacji społecznych. Rozmawiamy o przestrzeni miasta jako idei przenikających się zależności, o zrównoważonym rozwoju i gospodarce przyszłości, o funkcjonowaniu w ograniczonym komforcie oraz o poszukiwaniu źródeł empatii i optymizmu. Przyglądamy się różnym scenariuszom przyszłości – zarówno skali makro, jak i mikro – na poziomie miasta i małego habitatu.
Moderacja: Katarzyna Świętek
Koproducenci wiedzy: Galeria Wnętrz DOMAR, Black Point, Uniwersytet SWPS, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, SARP Wrocław